LiteSpeed – co to jest, jakie ma zalety i dlaczego warto go wybrać?

LiteSpeed

Wyróżnia się przede wszystkim bardzo wysoką szybkością, oszczędnością oraz stabilnością. Ponieważ zużycie transferu danych jest niskie, jest na tyle wydajny, że likwiduje większość problemów związanych z tradycyjnym hostingiem. Wyposażono go w wiele przyjaznych dla użytkownika funkcji, w tym panel kontrolny, który jest dostępny dla systemów zarządzania treścią jak WordPress, Joomla czy Drupal oraz popularnych platform ecommerce jak PrestaShop czy Magento. LiteSpeed pozwala na rozwiązanie częstych problemów wydajnościowych, z którymi radzą sobie na co dzień hostingodawcy oraz właściciele dużych i popularnych serwisów internetowych.

LiteSpeed – co to jest?

To komercyjne oprogramowanie z którym hostingodawcy mają to czynienia od 2003 roku. Jest kompatybilne z innym powszechnie używanym serwerem www Apache i wieloma jego funkcjami takimi, jak mod_rewrite, .htaccess czy mod_security. Co więcej, jest w stanie załadować pliki konfiguracyjne konkurencyjnego serwera, ponieważ działa jako jego zamiennik. Pozostaje także zintegrowany z graficznymi panelami zarządzania hostingiem jak Cpanel, Direct Admin czy Plesk. Występuje w trzech wersjach:

  • OpenLiteSpeed Edition,
  • Standard Edition,
  • Enterprise Edition.

Z pewnością LiteSpeed to idealna platforma hostingowa do obsługi stron opartych na Joomla, Drupal czy WordPress, ponieważ w porównaniu do innych serwerów jest szybszy i bezpieczniejszy podczas obsługi procesów PHP. Ponadto, cechuje go duża wydajność oraz lepsza skalowalność, dzięki czemu pozwala rozwiązać wiele problemów, z jakimi mierzyli się do tej pory właściciele stron internetowych. W sierpniu 2019 roku korzystało z niego 58,9% stron internetowych korzystających z QUIC.

LiteSpeed – zalety i korzyści

Nie bez powodu serwer LiteSpeed staje się coraz popularniejszy i zaczyna dominować nad swoją konkurencją w postaci Apache czy Nginx. Jego główne zalety to przede wszystkim:

  • kompatybilność z Apache,
  • lepsza wydajność i skalowalność,
  • bezpieczeństwo,
  • opłacalność.

Bez wątpienia charakteryzuje się doskonałą wydajnością i skalowalnością stron. Dlatego jest w stanie obsługiwać ogromną liczbę użytkowników serwisu jednocześnie, korzystając z minimalnych zasobów serwera. Zoptymalizowany kod LiteSpeed zwiększa wydajność PHP oraz przyśpiesza obsługę stron statycznych i dynamicznych. Doskonale radzi sobie z szybkim ładowaniem www nawet podczas nagłych skoków ruchu. Z łatwością implementuje bardzo kompleksowe zadania cashe-owania, dzięki silnikowi pamięci podręcznej ESI, co jest niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym funkcjonowanie dynamicznych stron oraz aplikacji.

Oczywiście w kwestii bezpieczeństwa serwer również nie pozostaje w tyle. LiteSpeed jest zgodny z funkcją mod_security Apache i posiada wbudowane rozszerzenie anty-DDOS. Konfigurowalna funkcja ograniczania przepustowości i ustalenia limitu połączeń dla wybranego IP, czyli Per-IP connection, pozwala na zablokowanie adresów, które generują zbyt wiele żądań lub połączeń. Chroni to stronę przed groźnymi atakami hakerskimi oraz przeciążeniami.

Przejście na LiteSpeed, dzięki jego kompatybilności z innymi serwerami, jest bardzo łatwe i opłacalne. Koszty licencjonowania są dużo niższe niż aktualizacje sprzętu, niezbędne do optymalizacji konkurencyjnych konfiguracji. Co więcej, LiteSpeed umożliwia zmniejszenie zużycia zasobów serwera, a tym samym obniża koszty utrzymania strony.

Hosting LiteSpeed – dlaczego warto?

Przede wszystkim LiteSpeed w porównaniu do dwóch innych, popularnych konfiguracji opartych o Ngix oraz Apache jest nawet do 8 razy szybszy, a jego zużycie zasobów serwera o 98% mniejsze. Szybkość działania można z łatwością porównać na bazie szybkości odpowiedzi na zapytania. Podczas gdy Ngix wykonuje ich około 2700 na sekundę, Apache 1800, to LiteSpeed nawet 5000. Dotyczy to również statycznych zapytań przy wysokim obciążeniu, które serwer obsługuje nawet 10 razy szybciej niż Apache. Z kolei dynamiczne treści aplikacji wczytywane są do 50% szybciej niż na Apache, dzięki API serwera LiteSpeed. Co więcej, konfiguracja korzysta z SSL acceleration, który przyspiesza wczytywanie stron HTTPS aż trzykrotnie. Serwer radzi sobie także z problemem obszernego pliku .htaccess, który w przypadku innych hostingów znacząco obniża wydajność stron, ponieważ za każdym razem zostaje wczytany i przetworzony. LiteSpeed zastosował natomiast mechanizm htaccess caching, dzięki czemu wczytywanie pliku nie wpływa na wydajność witryny.

Niewątpliwie serwer LiteSpeed znacząco przewyższa konkurencję w postaci Ngix oraz Apache pod względem szybkości ładowania stron oraz wydajności. Dzięki niemu można w łatwy sposób pozbyć się problemu obciążenia witryn, spowolnionych przez chociażby wgrywanie dodatkowych wtyczek. Jest to widoczne szczególnie w przypadku WordPressa. Przyspieszenie ładowania strony www to czynnik, który wpływa bezpośrednio na jej pozycjonowanie, a zatem również na popularność oraz zyski, w przypadku portali firmowych oraz sklepów online.

W skrócie LiteSpeed to przede wszystkim:

  • Kompatybilność z serwerem Apache i jego funkcjami,
  • znacznie większa wydajność i skalowalność stron,
  • dużo szybsze wczytywanie witryn,
  • ochrona przed przeciążeniami i atakami hakerów,
  • najszybsza obsługa stron statycznych i dynamicznych,
  • znaczące zmniejszenie zużycia zasobów serwera i optymalizacja kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *