Skąd brać darmowe zdjęcia

Skąd brać darmowe zdjęcia

Nie każdy bloger musi być fotografem który potrafi robić świetne zdjęcia! Ale dodając nowy wpis fajnie jest mieć trochę dobrych obrazków aby ożywić tekst i pokazać sytuację o której piszemy. Dodatkowo dzięki takiemu zabiegowi przygotowana przez nas treść zyska na atrakcyjności.

Na nasze szczęście w sieci istnieje wiele serwisów, które gromadzą i udostępniają za darmo zdjęcia, ilustracje a nawet filmy. Jednak często ich problemem jest mały wybór oraz niska jakość oferowanych materiałów.

Równie często też, darmowe zdjęcia udostępniane są na różnych skomplikowanych i niezrozumiałych licencjach co powoduje, że boimy się korzystać z tych materiałów aby nie narobić sobie kłopotów. Dlatego na tej liście znajdą się tylko takie serwisy których materiały są na licencji Creative Commons Zero (CC0) czyli Public Domain. Oznacza to że:

  • Zdjęcia są bezpłatne do użytku osobistego oraz komercyjnego.
  • Możesz je modyfikować, kopiować i rozpowszechniać.
  • Wszystko bez pytania o pozwolenie lub przypisywanie autorstwa.

Pixabay – najlepszy z najlepszych

Pixabay darmowe zdjęcia

Zdecydowanym liderem z którego zasobów najczęściej korzystam i który polecam jest pixabay.com. Serwis zawiera ponad 1 300 000 wysokiej jakości zdjęć, grafik i filmów video a ich liczba ciągle rośnie. Strona jest dostępna w języku polskim co będzie niewątpliwą zaletą przy wyszukiwaniu potrzebnych nam materiałów. Zasoby możesz wykorzystać w dowolnym celu, prywatnie oraz komercyjnie bez wskazania autora. Bez zalogowania mamy dostęp do zdjęć małej rozdzielczości, dlatego warto założyć konto i się zarejestrować aby nie mieć żadnych ograniczeń w pobieraniu materiałów, warto też udostępnić swoje fotki jeżeli takowe posiadamy, dzięki temu serwis przestanie wyświetlać nam reklamy.
Dodatkowo twórcy udostępnili wtyczkę do WordPressa – Pixabay Images która pozwala wyszukiwać, przeglądać i wstawiać zdjęcia bezpośrednio w edytorze treści Twojego bloga.

Unsplash – świetne darmowe zdjęcia

Unsplash darmowe zdjęcia

Na podobnej zasadzie działa bank unsplash.com. Ten serwis oferuje tylko zdjęcia. Nie wiem czy ilość materiałów dorównuje tej z pixabay.com, pewnie nie, ale też jest niemała. Niestety strona nie jest dostępna w języku polskim. Materiały udostępniane są podobnie jak poprzednio, możesz je wykorzystać w dowolnym celu, prywatnie oraz komercyjnie bez wskazania autora. Strona nie wymaga rejestracji i pozwala na pobieranie materiałów w wysokiej rozdzielczości bez zalogowania.

Pexels – znajdziesz zdjęcia i filmy video

Pexels darmowe zdjęcia

Kolejny serwis to pexels.com. Witryna udostępnia bogatą bazę fotografii oraz materiałów video. Niestety i ta strona nie jest dostępna w języku polskim. Materiały udostępniane są podobnie jak poprzednio. Możesz je wykorzystać w dowolnym celu, prywatnie oraz komercyjnie bez wskazania autora. Strona również nie wymaga rejestracji i pozwala na pobieranie materiałów w wysokiej rozdzielczości bez zalogowania.

Goodfreephotos – dobre darmowe zdjęcia

Goodfreephotos zdjęcia bez opłat

Następna ciekawa strona to goodfreephotos.com. Według autorów strona udostępnia prawie 24 000 zdjęć i grafik, wszystkie do wykorzystania w dowolnym celu, prywatnie oraz komercyjnie bez wskazania autora. Niestety strona też nie jest dostępna w języku polskim. Zaletą jest, że możemy pobierać materiały wysokiej jakości bez rejestracji i logowania w serwisie.

Kaboompics – każdego dnia nowe zdjęcia

Kaboompics zdjęcia za darmo

Na koniec perełka, polski projekt kaboompics.com którego właścicielką i autorką zdjęć jest Karolina Grabowska. Bank oferuje ponad 6 000 zdjęć wysokiej jakości. Niestety i ten serwis nie jest dostępny w języku polskim. Materiały udostępniane są na licencji własnej pozwalającej na wykorzystanie prywatnie oraz komercyjnie bez wskazania autora. Strona również nie wymaga rejestracji, w jednym z wywiadów autorka twierdzi, że priorytetem jest łatwość w wyszukiwaniu zdjęć i proste pobieranie, bez zbędnych ceregieli.

Jeśli nie znajdziesz nic dla siebie na powyższych stronach, możesz próbować dalej w płatnych bankach. Pamiętaj tylko aby nie pobierać zdjęć z wyszukiwarek! Każda fotografia dostępna w internecie ma swojego właściciela więc upewnij się, że autor pozwala aby wykorzystać jego pracę do własnych celów.

Materiały dostępne w wymienionych portalach możesz wykorzystać prywatnie oraz komercyjnie, warto jednak pamiętać że nie jest to standardem i nie wszystkie serwisy udostępniają swoje zasoby na podobnych zasadach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *