Jak wykonać kopię zapasową i przywrócić witrynę WordPress za pomocą UpdraftPlus

jak wykonać kopię zapasową WordPress

Jeśli posiadacie swoją stronę internetową, na pewno zdarzyło Wam się już, że nagle przestała ona działać. Powodów tego zdarzenia może być wiele: na przykład problem z serwerem, atak hakerski czy jakiś problem z aktualizacją. Przynajmniej ten ostatni powód można łatwo rozwiązać przez posiadany backup. Dlatego pokażę, jak wykonać kopię zapasową WordPressa używając wtyczki UpdraftPlus i jak następnie przywrócić witrynę z jej pomocą. Taka kopia zapasowa może być przechowywana i w razie potrzeby wgrana z powrotem na serwer.

Instalacja i konfiguracja UpdraftPlus

WordPress daje nam spory wybór wtyczek tworzących kopię zapasową (backup). Jedne są lepsze, inne gorsze. Tu zwracam uwagę, aby zawsze sprawdzać wtyczki, które instaluje się w swoim panelu. Ponieważ również wtyczki z niesprawdzonego źródła mogą być powodem problemów na stronie. Osobiście polecam UpdraftPlus. Wtyczka jest w języku polskim, zdobyła duże zaufanie użytkowników, dodatkowo jest dość prosta w użyciu a daje naprawdę spore możliwości nawet w wersji darmowej.

Przede wszystkim UpdraftPlus pozwala zapisać kopię zapasową w wielu miejscach (również na Dropbox czy Google Drive), co jest bardzo ważne. Kopia zapasowa WordPress zapisana tylko na własnym serwerze nie daje bezpieczeństwa w razie problemów z serwerem.

Za pomocą UpdraftPlus możemy przywrócić stronę z kopii bezpośrednio z panelu WordPressa, ale także z poziomu FTP i phpMyAdmin, jeśli nasz panel również nie działa. Można także stronę odtworzyć na innym serwerze. Stąd naprawdę duże możliwości wtyczki.

jak wykonać kopię zapasową WordPress

UpdraftPlus instalujemy z bazy wtyczek (oczywiście można też ręcznie wgrać pliki), czyli wchodzimy we wtyczki – dodaj nową. Znajdujemy odpowiednią wtyczkę, instalujemy oraz włączamy ją. Następnie przechodzimy do ustawień: Ustawienia – kopia UpdraftPlus.

jak wykonać kopię zapasową WordPress

Przy pierwszym uruchomieniu wtyczki musimy skonfigurować najpierw miejsce zapisywania się naszych backupów oraz jak często będzie się tworzyła kopia zapasowa WordPressa. W związku z tym klikamy najpierw w Ustawienia.

Zaczynając od góry, zobaczymy okienka z częstotliwością i ilością zapisywanych kopii zapasowych plików i bazy danych. Warto zaznaczyć takie same wartości. Następnie wybieramy miejsce, gdzie kopia zapasowa WordPress będzie zapisywana. Niżej można zaznaczyć, z których plików będziemy robić backup. Polecam mieć zaznaczone oczywiście wszystkie. Jeszcze niżej możemy włączyć powiadomienie za pomocą e-maila.

Teraz zapisujemy ustawienia i jeżeli wybraliśmy na miejsce zapisywania kopii zapasowej np. Google Drive, pojawi się okienko do autoryzacji. Należy kliknąć podany link, następnie zalogować się do swojego konta Google i po potwierdzeniu autoryzacji zostaniemy znowu przekierowani do panelu naszego WordPressa.

Jak wykonać kopię zapasową za pomocą UpdraftPlus

Po skonfigurowaniu wtyczki UpdraftPlus możemy wreszcie wykonać naszą kopię zapasową. Ta procedura jest bardzo prosta. Wymaga w zasadzie wejścia do zakładki Kopia Zapasowa / Przywracanie i kliknięcia przycisku Utwórz kopię. Wyskoczy nam okienko z pytaniem, co chcemy skopiować. Zgadzamy się na wszystko i kopia chwilkę będzie się tworzyła. Następnie gotowa zapisze się w miejscu, które wybraliśmy przy konfiguracji (np. Google Drive). Po utworzeniu kopii zapasowej można także z zakładki Kopia Zapasowa / Przywracanie – Istniejące kopie zapasowe pobrać ją na dysk w komputerze.

Przywracanie witryny WordPress za pomocą UpdraftPlus

Utworzona wcześniej kopia zapasowa WordPressa dzięki wtyczce UpdraftPlus pozwala nam na przywrócenie rozsypanej strony. Jak już wspomniano na początku, można to zrobić w samym panelu wtyczki, o ile nasz panel WordPress działa. Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, należy to zrobić za pomocą FTP i phpMyAdmin.

Jak przywrócić stronę za pomocą UpdraftPlus? To proste! Wystarczy wejść w Ustawienia – Kopia UpdraftPlus – Kopia zapasowa / Przywracanie, z istniejących kopii wybrać odpowiednią i kliknąć Przywróć. Powinno pojawić się okienko z pytaniem, co chcemy przywrócić. Zaznaczamy odpowiednie pliki i czekamy na efekty.

Mam nadzieję, że instrukcja jak wykonać kopię zapasową za pomocą UpdraftPlus jest wystarczająco czytelna. Oraz pomoże Wam w naprawie / odzyskaniu uszkodzonej strony www. Pamiętajcie, że zawsze warto wykonywać backup również przed aktualizacjami.

2 komentarze do: “Jak wykonać kopię zapasową i przywrócić witrynę WordPress za pomocą UpdraftPlus

  1. Julka pisze:

    Cześć wielkie dzięki za wpis dla nas !

  2. Raul pisze:

    Dzięki za informacje, szukałem tej wiedzy dla mojej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *