8 sposobów na to, jak przyśpieszyć stronę opartą na WordPressie

jak przyśpieszyć stronę

Czas ładownia strony to parametr mający duży wpływ na sukces Twojej strony w wyszukiwarce. Bez niego trudno coś zdziałać, a jak dodasz do tego rosnące znaczenie ruchu z urządzeń mobilnych, to naprawdę musisz się postarać. Dlatego pamiętaj, jeżeli witryna wczytuje się za wolno, czytelnik odchodzi, a wraz z nim potencjał na monetaryzację. Ponieważ nikt, żadna firma nie chce współpracować ze sklepem czy blogiem którego nikt nie odwiedza. Po co marnować pieniądze?

Niska konwersja powoduje więc, że strona nie zarabia, na czym tracisz ty – jej właściciel. Co gorsza, Google także nie jest łaskawe wobec tych, którzy nie dbają o szybkość wczytywania strony. W efekcie strona spada w rankingu wyszukiwarki, przez co ruch organiczny praktycznie zamiera.

Istnieją jednak metody, żeby temu zaradzić, zaraz je poznasz. Podpowiem Ci 8 sposobów jak przyśpieszyć stronę i żaden nie wymaga fachowej wiedzy. Dlatego nie martw się brakiem informatycznego wykształcenia, wszystko da się zrobić. Skorzystaj tylko z tych rad, a Twoja strona ożyje i przyciągnie nowych użytkowników.

No to zaczynamy.

1) Wykup dobry hosting

Jeżeli dałeś się złapać na rynkowe okazje cenowe lub skusił Cię nielimitowany transfer danych, to wiedz, że w tym może tkwić Twój problem.

Niewątpliwie firmy hostingowe (szczególnie te najbardziej znane…) oferują „złote góry”, żeby tylko zwabić klienta do zakupu. Wydaje się, że ich oferta nie jest zła, zwłaszcza, gdy zaczynasz blogowanie. Tylko, że po jakimś czasie ruch wzrasta, coraz więcej ludzi chce poznać twoje porady, reklamodawcy pojawiają się z ofertami współpracy, a hosting zwyczajnie nie daje rady.

Nie oszczędzaj serwerze

Tanie serwery wielu firm dotkliwie zwalniają pod naporem odwiedzających. Efektem tego jest dłuższy czas ładowania strony, a tym samym szybsze zniechęcenie użytkowników. Kto chciałby czekać minutę na przeskanowanie treści? Niewątpliwie nikt. Nawet najwytrwalsi dadzą sobie spokój.

Dlatego najważniejsza rada, jaką powinieneś zapamiętać z tego poradnika, jest taka: nie oszczędzaj na serwerze. Wybierz taki, którzy ma optymalne parametry, dobre wsparcie klienta i nie kosztuje 5 złoty miesięcznie. Bez wątpienia jakość i niska cena nie idą w tym przypadku w parze.

2) Wybierz zoptymalizowany motyw

Wydaje się, że uniwersalne motywy kupione np. na Themeforest są świetne można zbudować z ich pomocą bardzo rozbudowane strony internetowe. A do tego w sumie są niedrogie. Jest tylko jedno małe ale… Mają mnóstwo możliwości z których prawdopodobnie nigdy nie skorzystasz! Baz wątpienia niektóre oczywiście mogą się przydać, ale najpierw musisz wiedzieć, że tam są i będą właśnie dla Ciebie. A bez wiedzy technicznej może być to nieco trudne. W rezultacie właśnie ta mnogość możliwości sprawia, że Twoja strona zużywa więcej zasobów serwera, czyli dodatkowo go spowalnia przy każdym wczytaniu motywu.

Idealne rozwiązanie

Idealnym rozwiązaniem było by zlecić napisanie motywu specjalnie dla Ciebie. Chociaż wydaje się to droższe, wcale nie musi tak być. Z pewnością motyw dostosowany do Twoich potrzeb będzie lepiej zoptymalizowany a co za tym idzie szybszy. W wyniku czego zaoszczędzisz pieniądze na późniejszej optymalizacji motywu uniwersalnego.

Jeśli jednak zdecydowałeś się kupić motyw gotowy, sprawdź opinie w Internecie pod kątem jego optymalizacji. Prawdopodobnie powinieneś znaleźć kilka interesujących Cię propozycji, a następnie dopasować je do swoich możliwości.

3) Zainstaluj wtyczkę buforującą

WordPress oparty jest o język PHP, dzięki czemu jest dynamiczny i bardziej funkcjonalny. Jednak technologia ta ma swoje minusy, ponieważ każdorazowe odtworzenie Twojej strony na ekranie monitora czytelnika zajmuje trochę czasu. Może go to zniechęcić do odwiedzin.

Z łatwością możesz ten problem rozwiązać. Jak? Używając odpowiedniej wtyczki typu WP Super Cache albo W3 Total Cache. Obie są bezpłatne, dlatego nie musisz obawiać się o swój budżet. Jeżeli zależy ci na większych możliwościach, możesz zdecydować się na WP Rocket. Trzeba za nią zapłacić, ale w Internecie zbiera pozytywne opinie.

4) Wykonaj kompresję obrazów

Zdjęcia to prawdziwa zmora dla serwera – są duże, zabierają miejsce i długo się ładują, najczęściej są podstawowym problemem.

Dla wyjaśnienia jeżeli umieścisz na swojej stronie zbyt duże obrazy, WordPress będzie zmuszony do zmniejszania ich na bieżąco, aby szybciej się wgrały. Oczywiście zajmuje to dużo czasu, zużywa zasoby i zniechęca czytelników. Czyli to, czego planujesz uniknąć.

Dlatego jeszcze przed wrzuceniem zadbaj o wielkość obrazów – oczywiście pamiętając, żeby nie robić tego kosztem ich jakości. Bez wątpienia w Internecie znajdziesz służące do tego darmowe narzędzia online, np. Image Optimizer lub TinyPNG.

Możesz to również zautomatyzować korzystając z wtyczek Smush Image lub Compress JPEG & PNG images. Obie wymienione wtyczki w wersji darmowej mają pewne ograniczenia ale i tak warto z nich korzystać. Jeżeli znasz inne, korzystaj z nich śmiało.

5) Ustaw leniwe ładownie zdjęć

Z pewnością w większości przypadków czytelnikom zależy na poznaniu treści Twojego bloga. Nie muszą od razu widzieć wszystkich obrazów szczególnie tych wyświetlanych na samym dole.

Leniwe ładowanie jest bardzo przydatną sztuczką, która sprawia, że Twoja strona dużo szybciej się ładuje. Przynajmniej takie mamy wrażenie. Można opóźnić wczytanie obrazów by czytelnik najpierw zobaczył tekst a dopiero potem zdjęcia. W rezultacie strona wydaje się o wiele szybsza niż w rzeczywistości.

W WordPressie jest to łatwe, istnieją wtyczki, takie jak BJ Lazy Load, których możesz użyć, aby ustawić to za darmo.

Wszystko, co musisz zrobić, to aktywować wtyczkę.

6) Zoptymalizuj bazę danych

Raz na jakiś czas powinieneś sprawdzić, co się dzieje z Twoją bazą danych. Czy znajdują się w niej jakieś niepotrzebne informacje, które zużywają zasoby? A może nie odinstalowałeś jakiś starych wtyczek?

Chociaż nie musisz tego robić codziennie ani raz w tygodniu, to raz na jakiś czas w zależności od tego jak często aktualizujesz swoją stronę czy eksperymentujesz z nowymi wtyczkami postaraj się o optymalizację swojej bazy danych. W rezultacie to usprawni czas ładowania strony.

Z pewnością darmowe wtyczki, takie jak WP-Optimize, ułatwiają ten proces.

7) Wyłącz automatyczne powiadomienia

Automatyczne powiadomienia pingbacki i trackbacki to informacje o tym, że ktoś gdzieś w internetowej przestrzeni podlinkował Twój wpis albo stronę. Oczywiście nie ma w tym nic złego, każdy lubi wiedzieć, gdzie o nim mówią. Jednak to obciąża serwer, a tym samym zwiększa czas ładowania strony.

W związku z tym dobrze to wyłączyć w Ustawienia » Dyskusja w panelu administracyjnym. Nie martw się, to nie wpłynie na możliwość linkowania Twojej strony. Z pewnością dobre wpisy nadal będą polecane. Po prostu nie dostaniesz powiadomień, kiedy ktoś to zrobi.

jak przyśpieszyć stronę - ustawienia

8) Skonfiguruj CDN – (Content Delivery Network)

I ostatnie, jeśli Twoja strona ma duży ruch i międzynarodową społeczność to warto skonfigurować CDN. To angielski skrót pochodzący od Content Delivery Network (w wolnym tłumaczeniu: Sieć dostarczania treści). W strategicznych punktach na całym świecie znajdują się serwerownie połączone w sieć. Ich zadaniem jest szybsze przesyłanie danych do użytkowników.

Dlaczego to takie ważne?

Jeżeli Twoja strona znajduje się na serwerze w Polsce, a czytelnik korzysta z komputera w USA, to zanim odpowiednia informacja do niego dotrze, potrwa to trochę czasu. Czasu, który jak wiesz, jest niezwykle cenny. Przecież liczy się każda sekunda.

Jak to działa?

Dlatego firmy hostingowe posiadają centra danych na całym świecie, gdzie magazynowane są replikowane treści, a następnie przesyłane do czytelnika z najbliższego serwera. W ten sposób lokalizacja przestaje mieć znaczenie, a Twoja strona ładuje się tak samo szybko w dowolnym miejscu na ziemi.

CDN zainstalować można samodzielnie, ale w razie problemów serwis, który oferuje takie usługi, powinien Ci z tym pomóc.

Wiesz już jak przyśpieszyć stronę…

I jak widzisz nie jest to takie trudne i nawet bez wiedzy specjalistycznej jesteś w stanie sam zoptymalizować swoją stronę. Musisz jedynie wiedzieć, jak do tego podejść. Przede wszystkim cierpliwie i profesjonalnie.

Reasumując wtyczki to ogromny motor napędowy WordPress’a, ale też jego słabość. W związku z tym pamiętaj, żeby nie instalować ich za dużo. Jednak bez dobrego hostingu, cała Twoja praca pójdzie na marne. Dlatego na początku zadbaj o hosting, szczególnie taki, który oferuje Ci pomoc w przenoszeniu strony oraz łatwy kontakt telefoniczny z obsługą. To podstawa. Cała reszta to kosmetyczne poprawki wspomagające działanie dobrego serwera.

Bez wątpienia stosując powyższe metody Twoja strona będzie ładowała się szybko, a ruch powinien stale wzrastać bez uszczerbku na jakości. Żeby mieć pewność że zrobiłeś wszystko co możliwe aby Google polubiło Twoją stronę zobacz również jakich błędów SEO powinieneś unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *