Bloki multimedialne Gutenberga – jak korzystać z edytora WordPress? Cz. 2

edytor wordpress poradnik

Gutenberg to (już nie taki) nowy edytor WordPressa, dzięki któremu nawet bez doświadczenia w tworzeniu stron internetowych bez problemu zbudujesz swoją witrynę. Mimo że w porównaniu do swojego poprzednika znacznie to ułatwił, część osób nadal nie może się do niego przekonać. Nie wiesz, jak korzystać z Gutenberga? Ten poradnik wytłumaczy Ci to krok po kroku.

Wskazówka na początek. W tym wpisie omawiamy bloki multimedialne: obrazek, galerię, okładkę, plik dźwiękowy i film. Z pierwszej części dowiesz się, czym jest Gutenberg i jak korzystać z jego bloków tekstowych, a w trzeciej poznasz ciekawe funkcje i ustawienia wszystkich z nich.

Jak dodać i edytować zdjęcie oraz galerię w edytorze WordPress?

Dla przypomnienia: bloki możesz wykorzystywać na „Stronach” oraz we „Wpisach” – znajdziesz je po lewej stronie panelu administracyjnego WordPressa. Kiedy przejdziesz do tworzenia lub edycji wybranej zakładki:

– w polu tekstowym wpisz „/” i wybierz z listy „Obrazek” lub „Galeria”
– lub kliknij „+”, którego znajdziesz po prawej stronie lub w lewym górnym rogu, a otworzysz tę samą listę.

Zdjęcie:

W polu obrazka dodaj jedno zdjęcie z komputera lub z galerii Twojej witryny (są w niej wszystkie wcześniej przesłane fotografie). Następnie, za pomocą menu, które wyświetli się tuż nad nim, możesz:

– zmienić jego wyrównanie (do lewej, prawej i środka),
– wstawić odnośnik, dzięki czemu każdy, kto w niego kliknie, zostanie przekierowany na wybrany przez Ciebie adres,
– wykadrować go,
– dodać do niego tekst,
– użyć na nim filtru (np. czarno-białego).

Kliknij w zębatkę w prawym górnym rogu edytora, a wyświetlą Ci się dodatkowe opcje:

– zmiana stylu (na zaokrąglony),
– ustawienia obrazka, w których zmienisz jego rozmiar, a także dodasz tekst alternatywny, przydatny dla pozycjonowania strony.

Pod samym zdjęciem pojawi się również pole na jego opis, który zobaczą czytelnicy.

zdjecie edytor wordpress

Galeria:

To ona pozwoli Ci przedstawić dużo zdjęć w jednym miejscu. Dodasz ją dokładnie tak samo, jak obraz – po prostu zamiast jednego zdjęcia wybierz kilka i kliknij „Wstaw galerię”. Przedtem możesz jeszcze dodać opisy do poszczególnych elementów i zmienić ich kolejność (zrobisz to również po dodaniu bloku za pomocą strzałek lub ponownego kliknięcia w przycisk „Biblioteka mediów”, który się pod nimi pojawi).

galeria edytor wordpress

W podstawowym menu „Galerii” zmienisz wyrównanie zdjęć, a w dodatkowym m.in. liczbę kolumn. Zobacz, jaką robi ona różnicę:

Jak sformatować okładkę w Gutenbergu i do czego ją wykorzystać?

Okładka to, najprościej mówiąc, obrazek z napisem na nim. Ten blok pozwoli Ci jednak spersonalizować daną zakładkę lub wpis i sprawić, że już na pierwszy rzut oka będą wyglądały profesjonalnie. Wszystko dzięki temu, że możesz z niej stworzyć baner, czyli grafikę, która zapełni całą widoczną na początku część strony.

Jak krok po kroku formatować „Okładkę”?

1. Po wybraniu rodzaju bloku prześlij zdjęcie z komputera, wybierz je z biblioteki lub po prostu zaznacz kolor, w jakim ma być okładka (zamiast grafiki).

okładka wp co to

2. Wpisz tytuł, który ma się znaleźć na Twoim banerze.

3. W głównym menu nad okładką zobaczysz po kolei opcje:

– zmiany wyrównania obrazka,
– zmiany pozycji treści,
– przełączenia na pełną wysokość – to właśnie to ustawienie sprawi, że okładka zajmie cały ekran osoby, która odwiedzi Twoją stronę,
– filtra, tak samo, jak przy zwykłym obrazku.

baner na stronie

4. W dodatkowym menu (po kliknięciu w zębatkę) wybierz:

– czy obrazek powinien się poruszać wraz z przesuwaniem strony („Nieruchome tło”) lub się powtarzać, jeśli ma za małe wymiary („Tło powtarzalne”),
– w jakim punkcie obrazka powinien być jego środek,
– czy na obrazku powinien być jakiś dodatkowy kolor – jednolity lub gradientowy („Nakładka”) i jaką powinien mieć intensywność.

formatowanie baneru butenberg

Dźwięki, filmy i inne multimedia w edytorze WordPress

Chcesz dodać do swojego wpisu lub zakładki plik multimedialny? Żaden problem!

Po wybraniu bloku „Film” lub „Plik dźwiękowy” możesz dodać do swojej strony WWW dowolne nagranie. Ponownie: z poziomu komputera lub biblioteki WordPress.

Edytor nie oferuje wielu ustawień dotyczących tych mediów. W przypadku plików MP3 możesz zdecydować, czy mają się odtwarzać automatycznie i lecieć w zapętleniu. Blok wideo ma jeszcze dodatkowe opcja wyciszenia, dodania pliku z napisami i wyłączenia kontrolek sterowania.

filmy i muzyka wordpress

WSKAZÓWKA: Nie chcesz pobierać swojego filmu lub muzyki, a umieściłeś go już w innym serwisie? Skorzystaj z bloku „Osadzona treść”. Wystarczy, że wkleisz do niego link do swojego pliku, a WordPress wyświetli go na Twojej stronie.

Na uwagę zasługują jeszcze 2 bloki związane z multimediami:

1. „Media i tekst”, dzięki któremu dodasz treść obok zdjęcia lub filmu. Standardowo możesz zmienić pozycję poszczególnych elementów i kolor tekstu oraz zdecydować, czy blok powinien dopasowywać się do mniejszych ekranów („Ułóż w pionie na urządzeniach mobilnych”).

tekst obok obrazka na stronie

2. „Plik”, czyli w zasadzie odnośnik do pliku, który czytelnik strony może pobrać. Przydaje się, kiedy chcesz podzielić się ze swoimi odbiorcami PDF-em, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było to również nagranie. Przy wybieraniu go z biblioteki multimediów możesz zmienić jego tytuł (nazwę), a w menu po prawej stronie – usunąć przycisk obok niego i zdecydować, czy plik powinien się otworzyć w nowej karcie.

Mamy nadzieję, że wraz z czytaniem nowych części poradnika, coraz bardziej zaprzyjaźniasz się z nowym edytorem WordPress. Gutenberg ma Ci zdecydowanie sporo do zaoferowania! Wiesz już, jak korzystać z jego podstawowych bloków. Już teraz zapraszamy Cię do części 3-ciej, z której dowiesz się, jak nimi zarządzać, aby praca nad Twoją stroną była dla Ciebie jeszcze przyjemniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *