Bloki tekstowe Gutenberga – jak korzystać z edytora WordPress? Cz. 1

Bloki tekstowe Gutenberga

Mimo, że stał się podstawowym edytorem WordPressa już w 2018 roku, do dzisiaj budzi kontrowersje. Część osób nadal unika Gutenberga, bo o nim mowa, jak ognia. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie tylko nie odejdzie on do lamusa, ale też z roku na rok korzystanie z niego stanie się nieuniknione. Przeczytaj ten poradnik dla początkujących, a używanie bloków tekstowych Gutenberga stanie się dla Ciebie naprawdę łatwe.

Mała wskazówka na początek. W tym artykule omawiamy bloki tekstowe: tytuł, nagłówek, akapit, listę, cytat i tabelę. W kolejnych częściach znajdziesz wskazówki dotyczące bloków multimedialnych oraz ciekawych funkcji i ustawień wszystkich z nich.

Czym jest Gutenberg?

Krótko mówiąc, Gutenberg to edytor systemu WordPress. Możesz w nim tworzyć podstawowe zakładki i artykuły blogowe na swojej stronie internetowej. Przez wiele lat WordPress oferował swoim użytkownikom jeden i ten sam wbudowany edytor, który przypominał bardziej pole tekstowe programu Word.

W 2018 r. zastąpił go Gutenberg – edytor blokowy, przypominający bardziej page buildery, czyli wtyczki, które pozwalały budować strony WWW osobom zupełnie niepotrafiącym programować. Korzystanie z niego jest bardziej intuicyjne właśnie dla tej grupy osób. Nie ważne, czy chcesz dodać do danej zakładki akapit, muzykę czy galerię zdjęć, zrobisz to kilkoma kliknięciami – wybierając odpowiedni blok z listy. Dzięki niemu możesz stworzyć efektowną stronę bez konieczności zmieniania jej kodu.

edytor wordpress starsza wersja
Wygląd starszej wersji edytora WordPress
edytor wordpress gutenberg
Wygląd nowego edytora WordPress – Gutenberga

Jak dodać tytuł, nagłówek i akapit na stronie lub w artykule za pomocą edytora WordPress?

Nic prostszego!

Dodawanie tytułu:

Po lewej stronie panelu administracyjnego WordPressa (dla przypomnienia: zalogujesz się do niego, wpisując w pole przeglądarki adres: twojadomena.pl/wp-admin) wybierz wpisy -> dodaj nowy albo strony -> dodaj nową (alternatywnie: wszystkie strony/wpisy -> edytuj).

jak dodac wpis wordpress

Pierwsze, co pojawi się na Twoim ekranie, to pole z miejscem na tytuł – po prostu go wpisz.

Aby dodać akapit:

Zacznij pisać w polu tekstowym automatycznie utworzonym pod tytułem (przeniesiesz się do niego również klikając Enter)

lub

W tym samym polu wpisz „/”, a wyświetli Ci się lista bloków – wybierz z niej „Akapit

lub

Kliknij „+”, a otworzysz tę samą listę. Znajdziesz go po prawej stronie lub w lewym górnym rogu edytora.

jak dodac akapit gutenberg wordpress

Każda zakładka witryny powinna zawierać nagłówki, czyli podtytuły. Sprawiają one, że odwiedzającym witrynę przyjemniej czyta się jej treść oraz pozytywnie wpływają na pozycjonowanie.

Jak dodać nagłówek?

Po kliknięciu „+” wybierz „Nagłówek”. Możesz też zapisać go jako akapit, a następnie przekształcić w nagłówek. Po kliknięciu na blok wyświetli się nad nim małe menu. Pierwsza ikona po lewej służy właśnie do tego.

jak dodac naglowek gutenberg wordpress

Jak formatować bloki tekstowe w edytorze WordPress?

Gutenberg pomoże Ci w łatwy sposób sprawić, żeby nagłówki i akapity na Twojej stronie wyglądały tak, jak to zaplanujesz. Kliknij na wybrany blok i skorzystaj z podstawowego formatowania, które pojawi się tuż nad nim. Potrzebujesz czegoś więcej? Po prawej stronie edytora wybierz przycisk z zębatką i przejdź do sekcji „Blok”.

Podczas edycji nagłówka lub akapitu zobaczysz tam opcje:

– zmiany poziomu nagłówka od H1 do H6 – pierwszy jest zazwyczaj największy (najważniejszy), a kolejne coraz mniejsze,

  • wyrównania tekstu do lewej, prawej lub środka,
  • pogrubienia i kursywy,
  • wstawienia linku,
  • zmiany koloru tekstu i jego tła,
  • po rozwinięciu menu: rzadko używane funkcje, takie jak wstawianie indeksu, kodu w treści lub przekreślenia,
  • dodatkowo menu po prawej stronie pozwala na wstawienie inicjału w akapicie.
formatowanie blokow edytor wordpress

Lista, cytat oraz tabela w edytorze Gutenberg

Listy to Twoi dobrzy przyjaciele – ułatwiają czytelnikom dotarcie do informacji, których szukają. Tak, jak wszystkie bloki Gutenberga, dodasz je, korzystając z „plusa”. Oprócz podstawowych opcji formatowania, menu dotyczące listy pozwoli Ci dodatkowo:

  • wybrać, czy ma być ona punktowana, czy numerowana,
  • zwiększyć lub zmniejszyć wcięcie, aby stworzyć podpunkty.
formatowanie bloku lista gutenberg

Jeśli chcesz położyć na coś szczególny nacisk, możesz skorzystać z bloku „Cytat” lub „Cytat wyróżniony”. Przy obu masz dodatkową możliwość zmiany stylu z domyślnego na duży lub wypełniony kolorem.

formatowanie bloku cytat gutenberg

Na koniec niezwykle przydatny element – tabela. W porównaniu z poprzednim edytorem, stworzenie jej w Gutenbergu to przysłowiowa bułka z masłem. Po wybraniu z listy odpowiedniego bloku zdecyduj, ile kolumn i wierszy powinien mieć.

W ustawieniach możesz zmienić formatowanie tekstu dla każdego pola osobno. Po kliknięciu w „Edytuj tabelę” jednym kliknięciem wstawisz lub usuniesz jej elementy w wybranym miejscu. Tak samo, jak w poprzednich blokach, w dodatkowym menu czekają na Ciebie opcje zmiany jej koloru i stylu.

formatowanie bloku tabela edytor gutenberg

Parafrazując znane powiedzenie : „Nie taki Gutenberg straszny, jak go niektórzy malują”. Mamy nadzieję, że po tym wpisie już to wiesz! Bloki tekstowe w edytorze WordPress pozwolą Ci stworzyć najbardziej podstawową, estetyczną stronę www lub wpis.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dodać do niej zdjęcie, nagranie głosowe, film i inne multimedia, już teraz zapraszamy Cię do 2. części wpisu. Z części 3. dowiesz się natomiast, jak edytować same bloki, żeby korzystanie z nich było jeszcze przyjemniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *