Co to jest mapa witryny XML? Jak utworzyć mapę witryny w WordPress?

Co to jest mapa witryny?

Efektywne SEO wymaga działań na wielu obszarach i maksymalnego optymalizowania swojej strony. Bez wątpienia jednym z przydatnych narzędzi jest mapa witryny XML (ang. XML sitemap). Która pomaga wyszukiwarkom właściwie analizować i indeksować Twoją stronę internetową, co niewątpliwie sprzyja osiąganiu przez nią lepszych pozycji w rankingu. Jest to stosunkowo proste rozwiązanie, ale przynoszące zauważalne efekty. Warto więc na nie postawić.

Co to jest mapa witryny XML?

Podstawowym i najważniejszym pytaniem jest „czym jest mapa witryny XML”? Najprościej rzecz ujmując, jest to lista wszystkich adresów URL, które mają być widoczne dla wyszukiwarek. Oraz które pomagają im się poruszać po danej stronie internetowej. Ponadto wskazują one robotom Google hierarchię ważności linków oraz informują o częstotliwości aktualizowania Twojej strony www. Dlatego ma to ogromny wpływ na jej indeksowanie i powinno być wpisane w planowaną strategię SEO.

Dlaczego warto stworzyć mapę witryny?

O najważniejszej zalecie stworzenia mapy witryny XML już wspomnieliśmy i jest nią poprawa pozycji strony w rankingach wyszukiwania. A ta jest bez wątpienia kluczowa w pozyskiwaniu klientów i budowaniu zaufania wśród odbiorców. Nie mniej ważny jest również wzrost szybkości indeksowania, ponieważ dzięki sitemapie boty mogą się sprawniej poruszać po witrynie. Ponadto jest to bardzo przydatne rozwiązanie dla nowych stron, które nie mają jeszcze rozbudowanego zaplecza linków umożliwiającego robotom Google ich znalezienie. Podsumowując, stworzenie mapy witryny przynosi stronie wymierne korzyści w postaci zwiększenia jej widoczności w sieci.

Jak utworzyć mapę witryny w WordPress?

Chociaż istnieje kilka sposobów stworzenia mapy XML w WordPress, my w tym artykule skupimy się na dwóch najpopularniejszych opcjach. Pierwszą z nich jest użycie wtyczki Yoast SEO, za pomocą której w kilku prostych krokach wygenerujesz taką mapę. Po jej zainstalowaniu w panelu po lewej stronie kliknij zakładkę SEO / Ogólne,

mapa witryny XML

a następnie Funkcje, sprawdź czy w ustawieniach masz zaznaczone Włącz jeśli tak, Twoja mapa witryny już działa.

mapa witryny XML

Po zapisaniu ustawień możesz podejrzeć swoją mapę witryny poprzez kliknięcie szarego kółeczka z pytajnikiem a następnie Zobacz mapę strony XML. Lub dodanie do adresu strony sitemap_index.xml.

Drugą opcją jest użycie Google XML Sitemaps, po jej aktywacji wtyczka automatycznie stworzy mapę witryny. Którą można podejrzeć, dodając do adresu strony sitemap.xml. Chociaż wtyczka działa automatycznie, to warto zajrzeć do jej ustawień i skonfigurować ją odpowiednio do swoich potrzeb. Można to zrobić poprzez panel po lewej stronie klikając Ustawienia następnie wybranie XML-Sitemap.

mapa witryny XML

W nowo otwartym oknie znajdziesz najważniejsze informacje o statusie Twojej strony. Opcję informowania wyszukiwarek o aktualizacjach na Twojej witrynie czy możliwość zwiększenia limitu pamięci PHP. Na następnych stronach możesz ręcznie dodawać strony do swojej mapy, ustawiać hierarchię ważności postów np. ze względu na liczbę komentarzy oraz wskazać botom wyszukiwarek jak często powinny skanować daną stronę lub podstronę.

Jak przesłać mapę witryny do Google?

Stworzenie mapy witryny jest już wystarczającym krokiem w lepszym pozycjonowaniu swojej strony. Ale można pójść jeszcze dalej i samemu dodać taką mapę do wyszukiwarki. Co ułatwi botom jej znalezienie. Jak to zrobić? W tym celu warto skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest Google Search Console. Na początku trzeba założyć, skonfigurować i zweryfikować swoje konto, co pozwoli uzyskać dostęp do pozostałych funkcjonalności. Następnym etapem jest dodanie mapy witryny poprzez wybranie opcji Mapy witryn.

mapa witryny XML

W tym momencie pojawi się możliwość dodania nowej mapy witryny poprzez wpisanie lokalizacji pliku sitemap.xml. Po przetworzeniu mapy przez Google będziesz miał możliwość przeglądania statystyk oraz ewentualnych raportów o błędach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *