Najpopularniejszym systemem CMS, a co za tym idzie – najczęściej atakowanym przez hakerów, jest WordPress. Według raportu wtyczki bezpieczeństwa Securi, w 2018 r. aż 90% z badanych, zhakowanych domen było stworzonych właśnie w tym systemie. Dokładnie 36.7% z nich nie posiadało najnowszej wersji WordPressa. Prawda jest taka, że zarówno pomijanie jego aktualizacji, jak i wykonywanie jej nieprawidłowo może powodować różne problemy z Twoją stroną. Zobacz, jak zrobić to bezpiecznie.
Zanim rozpoczniesz aktualizację WordPressa
Aktualizacje zazwyczaj przebiegają bez komplikacji, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy po ich zakończeniu na stronach pojawiają się różne błędy. Znalezienie i naprawienie problemu może zabrać Ci dużo czasu i nerwów.
Na szczęście możesz tego uniknąć w bardzo prosty sposób – wystarczy, że przed wgraniem najnowszej wersji WordPressa wykonasz kopię zapasową witryny. Jeżeli coś pójdzie nie tak, możesz bez problemu wrócić do wersji strony sprzed aktualizacji. Nie wiesz, jak to zrobić? Przejdź do artykułu: „Jak wykonać kopię zapasową i przywrócić witrynę WordPress za pomocą UpdraftPlus”.
Tzw. backup zrobiony? Super! Teraz zastanów się, kiedy na Twojej witrynie jest najmniej użytkowników. Możesz to sprawdzić np. za pomocą statystyk Google Analytics. To samo tyczy się wszelkich większych akcji marketingowych – jeśli w danym momencie starasz się przyciągnąć na stronę jak najwięcej klientów, odłóż aktualizację na później.
W panelu administracyjnym swojej witryny możesz zobaczyć, z której wersji systemu korzystasz aktualnie oraz jaka czeka na zainstalowanie. Zwróć uwagę na ich numery. Zmiana ostatniego z nich oznacza niewielką poprawkę i nie powinna stwarzać żadnych problemów. Środkowa cyfra wprowadza już nieco większe modyfikacje. Pierwsza podnosi się bardzo rzadko i generuje zazwyczaj najwięcej problemów.

Jeżeli więc planujesz aktualizować WordPressa z wersji 5.7.1 na 5.7.2, raczej nic się nie wydarzy. 5.7.3 na 5.8 – zachowaj ostrożność i nie zapominaj o kopii zapasowej. 4.9.18 na 5.0 – najlepiej poczekaj, aż w sieci pojawią się pierwsze opinie dotyczące nowej wersji. Niektórzy czekają też w takiej sytuacji na kolejne wydanie (np. 5.1), które zawiera już pierwsze poprawki. Pamiętaj tylko, żeby nie odkładać tego zbyt długo.
Aktualizacja automatyczna WordPressa
Wszystko gotowe? Możesz zaczynać! System umożliwia 3 typy aktualizacji: automatyczną, półautomatyczną i ręczną.
Ta pierwsza dokonuje się bez Twojego zaangażowania, ale dotyczy tylko najmniejszych poprawek (np. z 5.7.1 na 5.7.2). Możesz oczywiście sprawić, że system zacznie się aktualizować automatycznie nawet w przypadku większych zmian. Musisz się wtedy jednak liczyć z tym, że na Twojej stronie mogą pojawić się błędy, a Ty się o tym nie dowiesz. Decydując się na tę opcję, koniecznie zadbaj o częste zapisy kopii zapasowych.
Nie jest to polecana metoda, zwłaszcza jeśli z Twojej witryny korzysta dużo osób. Dużo procesów może też przebiec nieprawidłowo, jeśli korzystasz z wielu wtyczek lub zmodyfikowanego motywu.
Jeżeli jednak mimo wszystko chcesz włączyć automatyczną aktualizację wersji głównych WordPressa:
- Zaloguj się na swój serwer FTP (np. Filezilla).
- Znajdź na nim plik wp-config.php.
- Pobierz plik na swój dysk i otwórz go w edytorze kodu (np. Notepad++) lub po prostu w notatniku.
- Dopisz do niego linijkę: define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE’, true );
- Podmień stary plik z nowym na swoim serwerze.
To wszystko może też zrobić za Ciebie wtyczka, np. Easy Updates Manager. Pamiętaj jednak, że każda wtyczka może spowalniać stronę i obniżać jej bezpieczeństwo.
Aktualizacja półautomatyczna WordPressa
Automatyczna aktualizacja wiąże się z dużym ryzykiem i brakiem kontroli nad plikami witryny. Dlatego bardziej zalecana i najczęściej wykonywana jest właśnie ta wykonywana półautomatycznie.
Jak ją przeprowadzić?
- Zaloguj się do panelu administracyjnego swojej strony (dla przypomnienia – zrobisz to, wpisując w pasek przeglądarki „www.twojadomena.pl/wp-admin”).
- Informacja o dostępności aktualizacji WordPressa pojawi się już w zakładce „Kokpit”. Jeśli jej nie widzisz, wejdź w podzakładkę „Aktualizacje”.
- Kliknij „Aktualizuj teraz”. Całość zostanie przeprowadzona automatycznie, ale na Twoich oczach. Jeśli na stronie pojawią się jakieś problemy, od razu się o tym dowiesz. Po zakończonym procesie zobaczysz listę zmian.
Gotowe! Ta procedura zajmie Ci dosłownie minutę.
WSKAZÓWKA: W tym samym miejscu, dokładnie w ten sam sposób możesz zaktualizować wszystkie wtyczki, które działają na Twojej stronie. Warto to robić – również dla bezpieczeństwa.
Ręczna aktualizacja WordPressa
W niektórych przypadkach, przy próbie aktualizacji półautomatycznej, może wyświetlić Ci się komunikat mówiący o tym, że podczas jej przeprowadzania pojawiły się błędy. W takiej sytuacji najlepiej wykonać ją ręcznie.
W jaki sposób?
- Wejdź na oficjalną stronę WordPressa i pobierz jego najnowszą wersję. Wypakuj pliki na swój dysk.
- Jeśli możesz, wyłącz wszystkie wtyczki na swojej stronie.
- Zaloguj się do swojego serwera FTP i usuń z niego tylko 2 foldery: wp-includes oraz wp-admin. Ostrożnie – usunięcie innych katalogów może mieć fatalne skutki.
- Przenieś z dysku na serwer katalogii wp-includes oraz wp-admin.
- Zaloguj się do panelu administracyjnego swojej witryny. Jeżeli system poprosi Cię o aktualizację bazy danych, zezwól na to.
Błędy podczas wprowadzania zmian bezpośrednio na serwerze mogą nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli obawiasz się tego procesu lub podczas jego wykonywania coś poszło nie tak, odezwij się do nas. Zajmujemy się stronami internetowymi od lat – chętnie Ci pomożemy.